10 potravín, ktoré zasýtia a nepriberiete z nich

Kto by nechcel mať bezchybnú, štíhlu postavu? Asi každý túži po dokonalej postave, no často je ťažké udržať si váhu keď schudnete alebo prestanete s diétou. Predstavujeme vám 10 potravín, ktoré vás zasýtia, ale nepriberiete z nich.

10 potravín, ktoré zasýtia a nepriberiete z nich
10 potravín, ktoré zasýtia a nepriberiete z nich

1. Ovocie a zelenina

Každý asi vie prečo práve ovocie a zelenina. Obsahujú veľa vlákniny, vody a zdravého cukru. Zasýtia vás a pritom z nich nepriberiete pretože sa z tela vylúčia a ostanú iba minerály a vitamíny. Nahraďte ovocie za sladkosti a uvidíte budete sa cítiť oveľa lepšie.

2. Ryby

Ryby a morské plody sú veľmi zdravé – obsahujú zdravé tuky a omega 3 mastné kyseliny. Okrem toho obsahujú veľké množstvo bielkovín. Jednoduchá príprava, dobrá chuť a ešte k tomu ani kilo navyše, no je niečo lepšie?

3. Celozrnné obilniny

Nahraďte biele pečivo za celozrnné . Obsah ovsa, pšenice, kukurice, raže či pohánky vám zaistí dostatok vlákniny, čo je vaším diétnym plusom číslo jeden. Vláknina totiž rýchlo zaženie hlad, navodí pocit plnosti a trávenie prirodzene spomalí, čo vám zaistí dlhší pocit sýtosti. Takže ak hľadáte niečo po zub, celozrnné potraviny ako napríklad hnedá ryža či celozrnné cestoviny sú voľbou číslo jeden.

4. Vajcia

Možno to niekoho prekvapí, ale vajcia majú skutočne málo kalórií. Obsahujú omega 3 mastné kyseliny a v žĺtku lecitín, ktorá napomáha látkovej výmene, stabilizuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi a je nevyhnutný pre štruktúru svalov. Pozitív pre naše zdravie je viac ako dosť a vajcia sú skvelé aj preto, že ich môžete jesť na rôzne zdravo pripravené spôsoby.

5. Strukoviny

Ďalšou nízko kalorickou potravinou na rebríčku sú strukoviny. Fazuľa, hrach či šošovica sú bohaté na proteíny a takisto na vlákninu. 

6. Polievky

Mali by byť súčasťou vášho jedálnička pre vysoký obsah vody. Samozrejme, nie tie krémové, tie obsahujú veľa kalórií.

7. Avokádo

Vďaka „dobrým“ tukom je skvelým prostriedkom na zasýtie, okrem toho poskytuje potrebnú výživu aj mozgu. Samostatne možno nechutí až tak exkluzívne, ak si z avokáda pripravíte nátierku, pochutnáte si.

8. Ovsené vločky

Obsahujú veľké množstvo vlákniny a komplexné sacharidy, ktoré vás dokonale zasýtia hneď ráno.

9. Mliečne výrobky

Nasýtia vás a obsahujú síce veľa proteínov, no majú aj vyšší obsah kalórií. Pozitívne je, že obsahujú vitamíny a minerály, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné.

10. Pukance

Možno to znie divne, no pukance sú skvelou náhradou čipsov a snackov, ktoré vás zasýtia na dlhšiu dobu. Sú z kukurice a preto obsahujú aj veľa vlákniny.

Tak teraz už viete čo by ste mali jesť ak nechcete pribrať ani kilo navyše. Z ovocia skúšajte citrusové plody, pomáhajú aj pri chudnutí. So zeleninou nič nepokazíte, práve naopak, je to ideálna potravina, nech už siahnete po surovej, varenej alebo dusenej.

Foto: ilustračné

10 potravín, ktoré zasýtia a nepriberiete z nich
5/5 Hlasov: 4