Bez zdravých kostí to nebude tak jednoduché

Chudnutie má na organizmus človeka pozitívny vplyv, samozrejme pokiaľ je to v únosných hraniciach. Optimálna hmotnosť dokáže urobiť s človekom naozaj zázraky. Nie len, že sa cítite spokojne a máte dostatok energie na celý deň, ale celé telo je tak imúnnejšie voči prípadným ochoreniam. U obéznych ľudí sa telo správa úplne inak a neodnášajú si to len vnútorné orgány. Kostra je konštrukciou a dokonalou stavbou, ktorá zaisťuje pre nás bežné fungovanie. Lenže s pribúdajúcimi kilami dostáva zabrať aj ona a potom sa nemôžeme čudovať, že nás v poslednej dobe stále častejšie postihuje bolesť chrbta. Kosti nie sú zo železa a uniesť celú váhu nie je ani pre ne vždy jednoduché.

Bez zdravých kostí to nebude tak jednoduché
Bez zdravých kostí to nebude tak jednoduché

Nenahraditeľný vápnik
Každé telo a organizmus človeka reaguje na vonkajšie podnety inak. Je to dané genetickou výbavou, ale aj životným štýlom. Základnou výživou pre naše kosti je v prvom rade vápnik. Či už chudneme, alebo nie, mali by sme si denne dopriať jeho optimálnu dávku. Udáva sa, že človek mladší ako 50 rokov by mal dostať do tela maximálne 1000 mg denne. U žien sa predpokladá zvýšiť príjem o 200 mg. Môže vám v tom pomôcť výživový poradca a tréner, ktorí zostavia kalorické tabuľky na mieru.

Vápnik nájdete aj v potravinách a niektorých výživových doplnkoch. Podobne to bude aj s vitamínom D. Ten sa v prípade zdravých kostí a chudnutia musí stať neoddeliteľnou súčasťou takéhoto plánu. Na dobré vstrebanie vápnika je potrebný práve tento vitamín. Vyskytuje sa aj v bežnom prostredí a prírode, slnečný svit je jeho dobrým zdrojom a cez pokožku sa ho do tela dostane naozaj dosť. Tiež je to možné formou zdravej potravy. Ak nechcete, aby vás prekvapila náhla bolesť krížov, určite sa snažte vyhľadávať všetky dostupné zdroje tejto nerozlučnej dvojice a pravidelne sa hýbte.
Fajčenie, alkohol, kofeín môžu vstrebávanie vápnika vo veľkej miere blokovať, takže ak si doprajete jeho prísun a predsa nedosiahnete požadovaný efekt, hľadajte príčinu v týchto nezdravých návykoch.

Text a foto: PR

Bez zdravých kostí to nebude tak jednoduché
5/5 Hlasov: 1