Bežci majú pôvod u lovcov divokých zvierat

Začali ste s behaním alebo sa mu dlhodobo venujete? Zostavili sme cenné rady a tipy pre skúsených, ale i začiatočných bežcov. Ľudský primát sa umiestnil na vrchole živočíšneho potravinového reťazca pre jedinečný veľký mozog, ktorý nás svojím rozvinutým myslením predurčuje k veľkým veciam.
Odhliadnuc od šedej mozgovej kôry, máme veľmi dobre vyvinuté srdce, pľúca alebo nohy.

Bežci majú pôvod u lovcov divokých zvierat
Bežci majú pôvod u lovcov divokých zvierat (Foto: unsplash.com)

Práve nohy nám pomáhajú kráčať, pohybovať sa rýchlym krokom a v neposlednom behať dlhé hodiny s krátkymi prestávkami. Toto by poradil nie jeden magazín pre zdravie, my máme pre vás aj ďalšie rady. Z čoho sa vyvinulo behanie do formy, v akej ho dnes poznáme? Celkom prirodzene, ako si ľudia lovci vytvárali lovecké tlupy v snahe prežiť a získať potravu. Podľa teórie vývoja človeka z hľadiska vedeckej disciplíny antropológie, sa lovci snažili čo najefektívnejšie skoliť divoké zvieratá, z ktorých mäso, koža, krv alebo kosti, im umožnili následne využitie ako potravu, oblečenie alebo výrobu loveckých zbraní. Dnes, našťastie, nemusíme skoliť mamuta, aby sme získali mäso pre obživu.

Beh má viaceré priaznivé účinky pre naše telo. Pred každou fyzickou aktivitou sa treba dostatočne napiť. Ideálna je čistá vody z vodovodu. Vyvarujte sa nezdravým nápojom. To isté platí aj o jedle, radšej zeleninu a ovocie. Pred športom by ste nemali mať plné brucho. Jedzte len toľko, aby ste mali dosť síl na športovú aktivitu. Ďalšie tipy pre zdravie môžete nájsť na stránkach magazínu o zdraví na BIOmagazin.sk, kde sú aj iné zaujímavé články pre lepšie zdravie.

Text: PR

Ohodnoť