Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém

Čokoláda, najznámejšia sladkosť, ktorej málokto odolá. Ospevovaná i démonizovaná. Horká i mliečna. Výskumníci zistili, že jesť malé množstvo na flavanoly bohatej tmavej čokolády má vplyv na riedenie krvi v našom tele, ktorý môže mať prospech na naše kardiovaskulárne zdravie a má aj ďalšie priaznivé účinky.

Čokoláda
Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém

Rovnako bolo dokázané, že môže tiež posilniť náš imunitný systém. Obyvatelia mesta Kuna na ostrovove San Blas, mimo pobrežia Panamy, majú rýchlosť vzniku srdcových chorôb, ktorá je deväťkrát menšia ako na pevnine Panamy. Dôvod? V meste Kuna sa vypije väčšie množstvo nápojov vyrobených s veľkorysými proporciami kakaa, čo je nezvyčajne bohaté na flavanoly, ktoré pomáhajú zachovať zdravú funkciu krvných ciev. Zachovanie mladých krvných ciev znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu, ochorenia obličiek a demenciu.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že kakao môže pomôcť znížiť krvný tlak. Zdá sa, že zlúčenina v kakau, tzv epikatechín, zvyšuje oxid dusnatý, čo je látka, ktorá bola preukázateľne potvrdená, že má zásadný význam pre zdravé cievy. Vysoké úrovne oxidu dusanatého môžu pomôcť udržiavať krvný tlak. Uistite sa, že ste si zvolili tmavú čokoládu, najlepšie takú, ktorá má aspoň 70 percent kakaovej sušiny. Oproti nej mliečnej čokoláde chýbajú významné úrovne epicatechínu.

 

Pozor si ale dajte, akú čokoládu jete. Nie je čokoláda ako čokoláda. Poďme poporiadku. Biela čokoláda vlastne nie je čokoládou, keďže obsahuje zanedbateľné množstvo kakaa. Jej hlavnou zložkou sú cukor a stužený tuk. Mliečna čokoláda je zasa najviac konzumovaná a milovaná všetkými vekovými kategóriami. Ale takisto ako biela nepradstavuje zdravú pochutinu, keďže je plná cukru a palmového oleja. Horká čokoláda je tmavšia, a podobne ako pri pečive máme tendenciu považovať tmavšie potraviny za zdravšie. Áno, skutočne zdravá čokoláda je tmavá, no pozor na to, čo kupujete. Kvalitná čokoláda aj viac stojí. Ak kupujete horkú, a teda tmavú čokoládu za bežnú cenu, skontrolujte energetické hodnoty, a budete prekvapení, ak zistíte, že často obsahuje väčšie množstvo cukru, než mliečna čokoláda.

Foto: ilustračné (flickr.com)

Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém
5/5 Hlasov: 3