Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém

Výskumníci zistili, že jesť malé množstvo na flavanoly bohatej tmavej čokolády má vplyv na riedenie krvi v našom tele, ktorý môže mať prospech na naše kardiovaskulárne zdravie a má aj ďalšie priaznivé účinky.

Čokoláda
Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém

Rovnako bolo dokázané, že môže tiež posilniť náš imunitný systém. Obyvatelia mesta Kuna na ostrovove San Blas, mimo pobrežia Panamy, majú rýchlosť vzniku srdcových chorôb, ktorá je deväťkrát menšia ako na pevnine Panamy. Dôvod? V meste Kuna sa vypije väčšie množstvo nápojov vyrobených s veľkorysými proporciami kakaa, čo je nezvyčajne bohaté na flavanoly, ktoré pomáhajú zachovať zdravú funkciu krvných ciev. Zachovanie mladých krvných ciev znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu, ochorenia obličiek a demenciu.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že kakao môže pomôcť znížiť krvný tlak. Zdá sa, že zlúčenina v kakau, tzv epikatechín, zvyšuje oxid dusnatý, čo je látka, ktorá bola preukázateľne potvrdená, že má zásadný význam pre zdravé cievy. Vysoké úrovne oxidu dusanatého môžu pomôcť udržiavať krvný tlak. Uistite sa, že ste si zvolili tmavú čokoládu, najlepšie takú, ktorá má aspoň 70 percent kakaovej sušiny. Oproti nej mliečnej čokoláde chýbajú významné úrovne epicatechínu.

Foto: ilustračné (flickr.com)

Čokoláda je zdravá a má vplyv na imunitný systém
5/5 Hlasov: 3