Nastavte svoj imunitný systém pomocou zdravej výživy

Silný imunitný systém je voľačo, čo nám v súčasnosti naozaj príde vhod. Tajomstvo zdravého imunitného systému leží na našom tanieri. Teraz je vhodný čas pozrieť sa na všetko, čo môžete urobiť v oblasti výživy, aby Váš imunitný systém fungoval na jednotku.

V zime napriek tomu, čo Vám možno povedali Vaši rodičia alebo prarodičia, nenachladnete tým spôsobom, že budete vonku na studenom vzduchu alebo tak, že chodíte vonku s mokrými vlasmi. Choroba väčšinou prichádza preto, že je vonku chladno a Vy trávite viac času v uzavretom priestore. To značí, že ste v užšom kontakte s viacerými ľuďmi v menej vetranom priestore, takže ste viac vystavení choroboplodným zárodkom, ktoré Vás môžu infikovať.

Súčasná situácia je veľmi podobná, ste viac uzavretí doma a potrebujete, aby Váš imunitný systém fungoval na maximum.
Vaše telo má samozrejme vybudovanú obranu – Váš imunitný systém. Je to Vaša vlastná osobná armáda „vojakov“, ktorá chráni Vaše telo tak, že identifikuje čokoľvek cudzie – od vírusu a baktérie po parazita – a potom ho vyhľadá a zničí. Vaše telo sa spolieha na správnu výživu a zdravý životný štýl, pre zachovanie si obrany. Pokiaľ jete zdravú stravu a dbáte o seba, je pravdepodobné, že si budete udržiavať svoje zdravie.

Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Ovocie a zelenina sú kľúčoví hráči, pretože poskytujú množstvo fytonutrientov – prírodných zlúčenín vyskytujúcich sa vo všetkých rastlinných potravinách, ktoré pomáhajú podporovať zdravie tým spôsobom, že slúžia ako antioxidanty. Potrebujete antioxidanty na zharmonizovanie procesov v tele, spôsobujúcich oxidáciu. Oxidačné procesy sú bežnou súčasťou metabolizmu, ale oxidácia môže v bunkách fungovať nekontrolovateľne, pokiaľ nie je stále pod dohľadom. A to môže oslabiť schopnosť tela bojovať s chorobami. Vaše telo sa preto spolieha na stabilný zdroj antioxidantov z ovocia a zeleniny, aby znížilo tento oxidačný stres a následne pomohlo podporiť imunitnú funkciu.

V boji s oxidačným stresom môžu pomôcť aj doplnky stravy, ktoré obsahujú okrem fytonutrientov aj ďalšie dôležité látky.

Dostatok bielkovín je kľúčový

Váš imunitný systém má tiež určité „špeciálne sily“ vo forme bielych krviniek. Tieto bunky produkujú špecializované proteíny nazývané protilátky, ktoré vyhľadávajú a ničia napádajúce vírusy a baktérie. Pretože protilátky sú proteíny, potrebujete v strave zodpovedajúce bielkoviny, aby sa zabezpečilo, že budete môcť vyrábať protilátky, ktoré Vaše telo potrebuje. Zdravé proteínové jedlá – ako ryby, hydina, chudé mäso, sójové jedlá a nízkotučné mliečne výrobky – poskytujú stavebné kamene, ktoré Vaše telo potrebuje na výrobu týchto špecializovaných proteínov.

Zdravý tráviaci trakt

Udržiavanie zdravého tráviaceho systému je tiež dôležité pri podpore imunitných funkcií. Váš tráviaci trakt je domovom miliónov baktérií, ktoré majú rad funkcií pri podpore zdravia. Niektoré kmene baktérií pomáhajú pri trávení vlákniny v potravinách, iné spotrebovávajú črevný plyn, zatiaľ čo ďalšie produkujú vitamíny, ako je vitamín K a vitamín B12. Keď je Váš systém osadený týmito „dobrými“ baktériami, slúži tiež na „vytlačenie“ potenciálne škodlivých baktérií, ktoré by sa mohli dostať do zažívacieho traktu. Niektoré z najlepších zdrojov týchto priateľských baktérií sú mliečne výrobky, ako je jogurt a kefír.

Kvalitné stravovanie naozaj vydláždi cestu dobrému zdraviu. Aby Vaše telo obstálo v boji proti cudzím útočníkom, potrebuje Vaša „armáda“ čo najlepšiu výživu.

Ohodnoť