Rozdiel medzi tepom srdca v pokoji a krvným tlakom

Pri návšteve u lekára sme často boli konfrontovaní s mnohými údajmi a číslami, ktorým buď nerozumieme, alebo rozumieme len okrajovo. Česť výnimkám, pre tých, ktorí sa v tejto problematike orientujú pripomíname, že opakovanie je matkou múdrosti. Spolu sa teda teraz pozrieme na dve také podobné záležitosti, ktoré sú ale dôležitým ukazovateľom nášho zdravia. Konkrétne sa jedná o frekvenciu, tep srdca v pokoji, kľude a krvný tlak.

Čo je to vlastne srdcový rytmus alebo frekvencia v pokoji?

Nemusíme zachádzať do odborností. Pre naše účely stačí, že to je vlnenie cievnych stien, ktoré vzniká ich napnutím a zrýchlením prúdenia krvi, ktoré je spôsobené vypudením krvi z ľavej srdcovej komory do aorty, odkiaľ sa šíri ďalšími tepnami do celého tela. Jednoducho povedané, je to miera, ako pracuje naše srdce. Udáva sa v počte úderov za minútu a odzrkadľuje, aké nároky sú kladené na srdce. Pri zvýšenej teplote alebo pri cvičení sa mení, zvyšuje. Priemerné hodnoty sa pohybujú v rozmedzí 60 – 100. Pokojová frekvencia nikdy nie je konštantná, mení sa, ale pokiaľ sa nachádza v tomto intervale tak by malo byť všetko OK.

Rozdiel medzi tepom srdca v pokoji a krvným tlakom - 1
Rozdiel medzi tepom srdca v pokoji a krvným tlakom (Foto: https://pixabay.com/sk/photos/heartbeat/)

Čo je to krvný tlak?

Krvný tlak je miera, akou pôsobí krv na steny cievy. Je iný v aorte a veľkých tepnách a iný v cievach na končatinách. Spôsobuje ho sťahovanie (systola) a rozťahovanie (diastola) srdcového svalu. Udáva sa v jednotkách milimeter ortuťového stĺpca, čo je staršia jednotka tlaku. V medicíne sa však jej používanie ustálilo, normálne hodnoty krvného tlaku sa pohybujú okolo 120/80. Toto číslo reprezentuje dva tlaky. Prvá hodnota je tlak pri stiahnutí srdca, vtedy srdce vytláča krv do tela, druhá hodnota je pri uvoľnení srdcového svalu, kedy srdce nasáva krv.

Čo nám tieto hodnoty hovoria o našom zdraví

Tep srdca v pokoji, alebo pulz nám ukazuje mieru zaťaženia srdca. V závislosti od konkrétneho človeka sa jeho hodnota môže meniť. Pozorovania ukazujú, že špičkoví atléti môžu mať pulz aj okolo 30 a sú zdraví, lebo ich telo je v dobrej kondícii, takže pre srdce je ľahšie starať sa o krvný obeh. Okrem nižších nárokov na srdce sa dobrá kondícia samozrejme pretavuje aj v dobré aktuálne výsledky športovcov. Pulz si ľahko zmeriate aj sami na zápästí a zistíte, či ste v norme. Krvný tlak sa meria už ťažšie. Ideálne je, ak si ho meriate pravidelne u lekára. Dobré je ale aj domáce mesačné meranie, aby človek sledoval svoje telo. Zvyčajne sa prejavuje zvýšený krvný tlak, nad 130 až 140, kedy je už lepšie hľadať príčinu a riešiť to.

Rozdiel medzi tepom srdca v pokoji a krvným tlakom - 2
Rozdiel medzi tepom srdca v pokoji a krvným tlakom (Foto: http://www.livestrong.com/article/385861-composition-of-a-healthy-lifestyle/)

Nie je dobré zanedbávať tieto dva ukazovatele o našom srdci. Prevencia je lepšia ako následné liečenie, ak sa nedajbože dostaneme do problémov. Srdce je dôležitý orgán a preto si ho chráňme. Snažme sa o zdravý životný štýl, obmedzujme množstvo cholesterolu a venujme sa pohybu.

Ohodnoť