Základ úspešného dňa? Zdravá desiata do práce alebo do školy!

Určite viete, že aj keď chcete schudnúť, mali by ste mať denný kalorický príjem rozdelený do viacerých porcií jedla. Nejde len o tri hlavné chody – raňajky, obed a večeru, ale aj malé pokrmy medzi nimi, ako desiata a olovrant. Tie by mali tvoriť dokonca 10-15 % denného energetického príjmu.

Základ úspešného dňa? Zdravá desiata do práce alebo do školy!
(zdroj: unsplash.com)

Desiatujete kávu?

Význam dopoludňajšej desiaty mnohí podceňujú. Zdravá a výživná desiata však dokáže človeku dodať dostatok energie na prácu alebo učenie sa v čase medzi obedom a raňajkami. Nie každá desiata je však správna desiata. Dobrou voľbou určite nie sú maškrty, slané pochutiny alebo šálka kávy. Čo si teda zabaliť do práce, alebo dieťaťu do školy, aby vám druhé jedlo dňa dodalo tú správnu energiu?

Sendvič alebo šalát

Ak chcete desiatu plnú minerálov a vitamínov, musíte samozrejme siahnuť po ovocí alebo zelenine. Ideálnou voľbou je malý ovocný alebo zeleninový šalát. Môžete k nemu pridať aj nejaký zdroj bielkovín – do zeleninového šalátu teda vložte vajíčka alebo kvalitnú šunku a do toho ovocného orechy. Tie sú aj zdrojom zdravých tukov. Ak ste milovníkom pečiva, môžete skúsiť nakombinovať nejakú zeleninu a bielkoviny v sendviči. K pečivu, vajíčkam a šunke pridajte šalát a paradajky a máte hotovo. Môžete skúsiť aj sendvič na sladko, v tom prípade ho natrite arašidovým maslom alebo džemom a pridajte kolieska banánu, prípadne plátky jahôd.

Ešte zdravšie alternatívy

Prestali ste jesť pečivo? Nevadí, namiesto sendviča si môžete urobiť wrap, v tom prípade len nahradíte klasické pečivo celozrnou tortillou. Do tortilly sa k zelenine a ostatným ingredienciám hodí aj dressing, vynikajúci je napríklad domáci jogurtový. Za zdravú desiatu sa rozhodne považuje aj ovsená kaša, ktorá možno mnohým nechutí, ale stačí ju len vedieť správne pripraviť. Ovsené vločky musíte dostatočne dlho povariť v mlieku a následne k nim pridať ovocie, oriešky, kokos, semienka, kúsky čokolády či domáci džem. Ovsená kaša je okrem iného aj zdrojom vlákniny, takže prospeje vášmu tráveniu.

Ohodnoť