Ako na stravu pred a po cvičení

Ako sa chystáte na beh alebo iný fyzicky a kondične náročný tréning pamätajte, že pri výkone máte mať polo prázdny žalúdok. Dve hodiny pred športovým výkonom by sme nemali prijímať žiadne ťažko stráviteľné jedlá. Malá desiata, ktorá nezaťaží žalúdok je vhodnou voľbou. Odborníci dokonca odporúčajú ísť si zašportovať ešte pred konzumáciou raňajok. Telo tak spaľuje tuky zo zásob a premieňa ich na výživu pre svaly.

Ako na stravu pred a po cvičení
Ako na stravu pred a po cvičení (Zdroj: Unsplash.com)

Uhľohydráty

Žalúdok výborne spracuje pred športovým výkonom banán, smoothie, toast alebo ovsenú kašu s ovocím či medom. Netreba zabúdať na primeranú dávku uhľohydrátov 24 hodín pred samotným cvičením, ktoré sa postarajú o to, aby glykogén pôsobil vo svaloch.

Kofeín

Káva povzbudí nielen pri pondelkovom vstávaní do nového pracovného týždňa, rovnako pri športovom výkone. Jedna malá káva v kombinácii s pitným režimom spôsobí, že telo nebude sužovať dehydratácia. Povzbudí zmysly, koncentráciu a pozornosť. Pri váhe 80 kilogramov je rovnovážny stav 80 až 240 miligramov kofeínu v organizme.

Hostina po výkone

Tak ako by sme sa mali vybrať s polo prázdnym žalúdkom na cestu, rovnako dôležité je, že zásoby si teraz potrebujeme doplniť, o to viac po kvalitnom športovom výkone. Po výkone si zaslúžime vyváženú stravu s dostatkom železa, vitamínov, draslíka a minerálov. V tomto prípade sú povolené uhľohydráty v podobe pečiva a proteín pre stavbu svalov.

Ako na stravu pred a po cvičení
5/5 Hlasov: 3