Zadržiavanie vody v tele – čo to môže spôsobovať a ako sa nadbytočnej vody zbaviť

Keď sa vám zadržiava v tele voda, určite to nie je príjemný pocit a nie je to dobré ani pre vaše zdravie. To, že je vaše telo nadmerne zavodnené spoznáte tak, že vám napuchnú končatiny, veľmi rýchlo naberiete hmotnosť, máte nafúknuté brucho a veľmi často sa stáva, že opuchnete aj v tvári. Príčin vzniku býva viacero, preto je dôležité prísť vylučovacou metódou k tej správnej. My vám tieto príčiny popíšeme a rovnako popíšeme aj to, ako sa všetkej zadržanej vody z organizmu zbaviť.

Zadržiavanie vody v tele – čo to môže spôsobovať a ako sa nadbytočnej vody zbaviť (Foto: pixabay.com)

Príčiny zadržiavania vody

Všade nám hovoria, že je voda pre naše telo nesmierne dôležitá a s tým môžeme len súhlasiť. No ak ju naše telo začne zadržiavať a máme jej priveľa, určite to nie je zdravé. Ako spoznáte že ste zavodnení? Nie je to len o naberaní váhy, skôr o opuchnutých horných a dolných končatinách, nafúknutom bruchu a možnosťou je zvýšená miera potenia.

Jasnou príčinou zadržiavania vody je jej nedostatočný príjem počas dňa. Je to rovnaké ako s jedlom – ak nejete dostatok, tak si  začne telo po čase ukladať tukové zásoby a nastáva už všetkým známy jojo efekt. Dôvodom zadržiavania vody môžu byť aj hormonálne zmeny, pretože tie majú vplyv na procesy v tele. Ženy si zadržiavaním vody prechádzajú hlavne počas a po tehotenstve, pri vysadení alebo užívaní antikoncepcie a pri menopauze. Ak ste všetky tieto príčiny vylúčili, že sa vás to určite nemôže týkať, tak okrem toho môže zadržiavanie spôsobovať príliš vysoký príjem soli, nezdravá strava, nedostatok vitamínov alebo zdravotný problém, o ktorom možno neviete.

Metódy na rýchle odvodnenie organizmu

V prvom rade je najrýchlejšou možnosťou nález príčiny a jej odstránenie. Môže to byť teda začať piť viac vody, zlepšiť stravu alebo odhalenie a vyliečenie zdravotného problému, ktorý vám zavodnenie spôsobuje. V prípade hormonálnych zmien je to ale iné, keďže v tomto prípade sa príčina nedá až tak ľahko odstrániť, jednoducho si tým musíte prejsť. Aj v tomto prípade sú skvelými pomocníkmi správna strava, pitný režim a aj pohyb.

Zadržiavanie vody v tele – čo to môže spôsobovať a ako sa nadbytočnej vody zbaviť
5/5 Hlasov: 3