Jedlo ako v dobe kamennej? Žiaden vtip, ale horúca novinka!

Možno ste už počuli výraz „paleo“, ktorý sa týka predovšetkým stravy. Paleo diéta alebo paleotická diéta znamená návrat k prírodnému spôsobu stravy, ktorého základ tvoria priemyselne nespracované potraviny, ako je kvalitné mäso, sezónne druhy ovocia a zeleniny, orechy, semienka alebo vajcia. Takáto strava eliminuje tie potraviny, ktoré spomaľujú metabolizmus a majú negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Sľubuje úbytok na váhe, štíhlu postavu a fyzické zdravie. Je to ale naozaj tak?

Jedlo ako v dobe kamennej? Žiaden vtip, ale horúca novinka!
(zdroj: unsplash.com)

Tak, ako praľudia

Ak sa stravujete podľa paleo diéty, zakladáte svoju stravu na predpokladanom stravovaní človeka v období paleolitu. V tomto období človek nepoznal poľnohospodárstvo a živil sa len lovom a zberom. Paleolitickí ľudia netrpeli artritídou, vysokým krvným tlakom, cukrovkou, ochoreniami srdca, mŕtvicou, depresiou, schizofréniou, rakovinou, ani obezitou. Civilizačné choroby prišli práve so vznikom poľnohospodárstva. Ľudia dodržiavajúci túto diétu obmedzujú alebo vyraďujú zo svojho jedálnička poľnohospodárske produkty ako strukoviny, obilniny, pečivo, mlieko, syry či ďalšie spracovávané potraviny. Váš jedálny lístok sa tak skladá najmä z mäsa, rýb, zeleniny, ovocia, húb, orechov a vajec. Paleo diéta a pohyb so sebou úzko súvisia, preto ju tiež často dodržiavajú športovci, ktorí cvičia crossfit zameraný na celkovú kondíciu, rýchlosť, silu výbušnosť a ohybnosť.

Nespracované = správne

Existuje niekoľko variantov stravovania, z ktorých každá má mierne odlišné pokyny týkajúce sa povolených potravín. Napríklad niektoré upravené paleo diéty sú menej obmedzujúce a povoľujú konzumovať maslo vyrábané z mlieka od zvierat kŕmených trávou a s mierou určité bezlepkové obilniny a strukoviny pokiaľ sú namočené a uvarené. Skúste si vyberať produkty od zvierat kŕmených trávou alebo pasených a bio produkty, ak si to môžete dovoliť. Ak nie, jednoducho sa uistite, že si vždy vyberáte najmenej spracovanú možnosť. Určite by ste nemali jesť alebo piť cukry, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, nízkotučné mliečne výrobky, trans-tuky (nachádzajú sa v margarínoch a rôznych spracovaných potravinách) alebo umelé sladidlá. Pokiaľ ide o hydratáciu, voda by mala byť vaším hlavným nápojom.

Málo živín

V posledných rokoch niekoľko štúdií zistilo, že paleo diéta môže podporiť chudnutie. Paleo diéta totiž podporuje konzumáciu nespracovaných potravín bohatých na živiny a obmedzuje spracované potraviny, ktoré sú často vysoko kalorické a môžu prispieť k zvýšeniu hmotnosti. Má tiež vysoký obsah bielkovín, čo môže znižovať hladinu grelínu – „hormónu hladu“ – aby ste sa cítili dlhšie plní. Je potrebné však brať do úvahy aj niekoľko nevýhod. Po prvé, vylučuje niekoľko skupín potravín, ktoré sú vysoko výživné a ktoré si všeobecne môžete vychutnať ako súčasť zdravej výživy. Napríklad strukoviny sú bohaté na vlákninu, bielkoviny a množstvo mikroživín ako je železo, zinok a meď. Môže byť tiež náročné jesť vonku alebo sa zúčastňovať rodinných stretnutí, pretože si nemusíte byť istí prísadami použitými v niektorých jedlách. Ak sa teda nechcete pustiť do ďalšej diéty, ktorej účinkami si nie ste stopercentne istí a radšej by ste stavili na klasiku, jednoducho si kúpte permanentku do fitka. Na nákup všetkej potrebnej výbavy môžete využiť aj zľavové kódy!

Jedlo ako v dobe kamennej? Žiaden vtip, ale horúca novinka!
5/5 Hlasov: 1