Najobľúbenejšie diéty. Tieto 3 vás zbavia nadbytočných kíl!

Potrebujete sa zbaviť nadbytočných kíl zdravou cestou? Sú aj také druhy diét, pri ktorých sa nemusíte extrémne obmedzovať a trpieť hladom. Stačí niektoré potraviny pridať, niektoré odobrať a váha sa vám bude postupne znižovať. Ktoré sú tie najobľúbenejšie diéty? Ich prehľad vám prinášame v tomto článku.

Najobľúbenejšie diéty v roku 2021 (Foto: unsplash.com)

Stredomorská strava

Stredomorská strava je založená na stravovacích návykoch ľudí bývajúcich pri Stredozemnom mori – ľudí z Francúzska, Grécka, Talianska či Španielska. Samozrejme, nie je všade rovnaká, no základné zásady sú všade rovnaké. Pri stredomorskej strave je základ dostatok ovocia a zeleniny, viac rýb a menej klasického mäsa. Zaraďte do stravy aj viac škrobových potravín (chlieb, cestoviny) a pridajte aj zeleninové a rastlinné oleje, typický je olivový.

Flexitariánska diéta

Flexitariánska diéta je tiež jedna z veľmi obľúbených, pretože sa extrémne neobmedzujete. Jedzte viac ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných produktov. Zamerajte sa na získavanie bielkovín z rastlinných produktov, znížte množstvo mäsa v jedálničku. Z času na čas je ale dobré zaradiť aj mäso a ryby.

Dôležité je tiež to, že by ste sa mali vyhýbať spracovaným potravinám (mrazeným polotovarom, fast foodom, sladkostiam…). Aké sú výhody tejto diéty? Znížite tým riziko vzniku cukrovky 2. typu, neobmedzujete sa, no aj napriek tomu chudnete. Je to oveľa nutričnejšia strava, takže to komplexne vplýva na naše zdravie.

Volumetrická diéta

Nový prístup ku strave je práve volumetrická diéta. Jedlo je rozdelené do štyroch základných skupín – potraviny s veľmi nízkou hustotou (ovocie a zelenina, odtučnené mlieko a polievky, potraviny s nízkou hustotou (škrobové ovocie a zelenina, obilniny, cereálie, mäso, strukoviny a nízkotučné jedlá). Nasledujú potraviny so strednou hustotou (mäso, syr, fast food, chlieb a sladké) a poslednou skupinou je vysoká hustota (sušienky, orechy, maslo, olej).

Prvé dve kategórie budú tvoriť základ vášho jedálnička. Dostanete z nich najviac vitamínov, minerálov a základných nutrientov. Kategóriu tri a štyri by ste mali obmedziť na minimum. Snažte ta položky z posledných dvoch kategórií nahradiť inými potravinami, no z času na čas si treba dopriať aj menej zdravé jedlá.

Ak už sa rozhodujete, či siahnuť aj na rôzne „pomôcky“ na chudnutie, myslite na svoje zdravie. Dajte na reálne skúsenosti na tabletky na chudnutie a rady odborníkov. Zdravie máte len jedno, preto vyberajte vždy rozvážne.

Najobľúbenejšie diéty. Tieto 3 vás zbavia nadbytočných kíl!
5/5 Hlasov: 7