Prečo zaradiť do pravidelnej stravy banány? Takýto je ich vplyv na vaše zdravie

Banány sú niečím, čo ľudia buď jedia pravidelne alebo sa im vyhýbajú. Ak patríte do tej druhej skupiny, tak je tento článok presne pre vás. Povieme vám o tom, prečo by ste mali banány zaradiť do pravidelnej stravy, začať si z nich pripravovať raňajky alebo si ho dať len ako zdravší poobedný dezert.

Prečo zaradiť do pravidelnej stravy banány? Takýto je ich vplyv na vaše zdravie (Foto: unsplash.com)

Vplyv na zdravie

Banán pôvodne pochádza z Ázie, no momentálne sa už pestuje vo väčšine krajín, kde mu podmienky na rast vyhovujú, keďže sa jeho konzumácia rokmi zvýšila. Obsahuje množstvo telu prospešných látok – kyselinu listovú, vitamín A, vitamíny skupiny B, aj vitamíny C,E a K. Z minerálov sa tam nachádzajú draslík, fosfor, horčík, mangán a v menších množstvách aj ďalšie minerály. 

A aký je jeho vplyv na zdravie? V prvom rade stimuluje nervový systém, keďže podporuje dobrú náladu a zároveň sa vám bude vďaka nemu lepšie zaspávať a spať. Rovnako dokáže týmto spôsobom zmierniť bolesť, napríklad pri menštruačných bolestiach alebo slabších bolestiach hlavy. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko ochorenia srdca a prispieva k ustáleniu hladiny krvného tlaku.

Zaujímavosti o banánoch

Čo je zaujímavé, tak banány sa oberajú v rôznych stavoch dozretia. Niektoré banány sú ešte zelené, iné sú už žlté a povedali by sme že najchutnejšie. No to, kedy sa banány oberajú má iný význam. Záleží od toho, v ktorom kúte sveta sa budú konzumovať. Ak sa banány prevážajú z Afriky do Európy, tak sa musia nazbierať ešte zelené, pretože časom dozrejú. Rovnako majú niektorí ľudia radšej zelené banány, pretože oni majú v každej fáze dozrievania inú chuť.

Ohodnoť