Chudnutie s jedlom: O čom ketodiéta naozaj je?

Existuje diéta, pri ktorej sa môžete najesť dosýta? Na zníženie podkožného tuku nemusíte hladovať. Stačí, keď si to váš organizmus len myslí. Ako funguje v súčasnosti populárna ketodiéta?

Chudnutie s jedlom: O čom ketodiéta naozaj je?
Chudnutie s jedlom: O čom ketodiéta naozaj je?

Základom je ketóza

Ketodiéta funguje na princípe ketózy. Je to stav, do ktorého sa organizmus dostáva pri hladovaní. Keďže vtedy nemá príjem energie, berie ju z uložených tukov. Pri tejto diéte sa však hladovanie vymieňa za premyslené stravovanie, ktoré stav ketózy navodí aj bez pocitu hladu. Pri ketodiéte sa totiž cielene zníži príjem sacharidov a zvýši sa objem prijatých bielkovín a zdravých tukov.

Pre telo je najjednoduchšie spaľovať energiu z glukózy (cukru), preto ju používa ako prvý zdroj. V porovnaní s tukmi ide o krátkodobú energiu, pri ktorej telo produkuje glukózu a inzulín. Keď si vaše telo začne brať energiu z uložených tukov, nielenže pôjdu kilogramy dole, ale takisto budete plní síl.

Ketodiéta nie je o hladovaní. Ketóza totiž nastáva pri znížení príjmu sacharidov, nie kalórií. Za deň by ste mali prijať maximálne 20-30 gramov sacharidov, pre rýchlejší efekt len 15 gramov.

Vhodnou kombináciou pri ketodiéte je spojenie proteínu s nejakou zeleninou a tukom. Príkladom môžu byť kuracie prsia s olivovým olejom a paradajkami. Pri pocite hladu siahnite po orieškoch, semienkach alebo syre.

Čo vám ketodiéta prinesie?

Ketodiéta má pozitívny vplyv na znižovanie zlého cholesterolu. Keď naučíte organizmus brať energiu z tukov, ľahšie sa zbavíte podkožného tuku a tiež znížite svoju hmotnosť. Keďže tuky sú oproti sacharidom lepším zdrojom energie, budete viac vládať a zasýtia vás na dlhšiu dobu. Bez sacharidov sa ľahšie zbavíte akné a znížite aj rôzne zápalové procesy v tele.

Ketodiéta je účinná, ale…

Kým si váš organizmus privykne na nový spôsob stravovanie, môže sa vám dočasne znížiť energia, zhoršiť športový výkon či môžete pociťovať celkovú únavu. Pri ketodiéte sa náročnejšie naberá svalová hmota.

Pred akoukoľvek diétou je vhodné poradiť sa so svojim lekárom, aby ste stav svojho tela náhodou ešte nezhoršili. Nezabúdajte – všetko s mierou. A u diét to platí dvojnásobne!

Foto: Bigstockphoto

Ohodnoť