Pravidelné pitie kávy a jeho vplyv na organizmus

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. A aj keď sa o nej šíria rôzne mýty, tak v správnom množstve dokáže mať na náš organizmus veľmi pozitívne účinky. V tomto článku vám povieme o skvelých účinkoch kávy na náš organizmus a prečo by ste ju teda mali začať konzumovať. No nezabúdajte na to, že jej treba piť stále primerané množstvo.

Pravidelné pitie kávy a jeho vplyv na organizmus (Foto: pixabay.com)

Zdroj antioxidantov

Aj keď mnohí prezentujú kávu ako nezdravú vec, tak to vôbec nie je pravda, pretože je zdrojom množstva antioxidantov. V jej zložení sa nachádza vitamín B1, B2, B5 a B3, mangán, draslík, horčík, fosfor a kyselina listová. Rovnako obsahuje aj množstvo polyfenolov, ktoré chránia organizmus pred nádorovými ochoreniami.

Činnosť mozgu

Prečo väčšina z nás pije kávu? V polke dňa na nás doľahnú všetky povinnosti a dôvodom na to, aby sme siahli po šálke kávy je práve únava. Vplyv na to má hlavne kofeín, ktorý sa dostáva do mozgu a podporuje neurotransmitery dopamín a adrenalín. Káva zlepšuje pamäť, vašu náladu, reakčnú dobu a energetickú hladinu.

Bojuje proti cukrovke, Alzheimerovi a Parkinsonovi

Káva znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Tento typ cukrovky predstavuje vážny problém a jej výskyt je naozaj častý. V súčasnosti ňou trpí až 300 miliónov ľudí. Desiatky štúdií potvrdili, že pitie kávy znižuje šancu na to, aby u vás vznikol diabet 2. typu. Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie po celom svete a neexistuje na ňu žiadny známy liek. Pravidelné pitie kávy dokáže znížiť riziko tejto choroby až o 65%. Druhým najčastejším ochorením tohto typu je Parkinsonova choroba, pričom pitie kávy znižuje jej vznik o 60%.

Zdroj: http://www.biomagazin.sk/14-tipov-ako-zahnat-unavu/

Pravidelné pitie kávy a jeho vplyv na organizmus
5/5 Hlasov: 2